Wystawa "Samoloty w karykaturze" w MLP

13.11.2010

Pod koniec października 2010 r. w Małym Hangarze Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, otwarto nową wystawę czasową. "Samoloty w karykaturze" to wernisaż prac kaliszanina, Andrzeja Olejniczaka. Na wystawę składa się 25 oprawionych w szkło rysunków wykonanych ołówkiem w formacie A3. Autor przedstawił w sposób satyryczny takie samoloty jak m.in. Westland Lysander, Mi-2, An-2 czy też Mig-15. Wystawa prezentowana jest obok unikalnych eksponatów samolotów z okresu I wojny światowej, takich jak m.in. Halberstadt C1.II, Sopwith F.1 Camel czy też rosyjska patrolowa łódź latająca Grigorowicz M-15.
"Samoloty w karykaturze" będzie można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego do końca marca 2011 r.

Autor o sobie samym:

Urodziłem się (bo jak mówi klasyk) nie miałem innego wyjścia. Był maj 1967 roku. Kalisz. Najstarsze miasto w Polsce. Na dodatek byłem wcześniakiem, co niewątpliwie nie było obojętne dla mojej psychiki, bo kiedy nauczyłem się chodzić i jako tako porozumiewać z otaczającym mnie światem, zacząłem rysować. W tym wypadku słowo "rysować" należy wziąć w bardzo duży cudzysłów. Z niezrozumiałą dla innych lubością zajmowałem się gryzmoleniem NCSD, (Na Czym Się Dało).

Ściany mieszkania, meble, modne wówczas ceraty kuchenne- materiałem mogło być absolutnie wszystko.

Wczesno-przedszkolny okres, to zaskakujące dla młodego wieku pastwienie się rysunkiem nad wszelkiego rodzaju dokumentami.

Ofiarami padły dowody osobiste Rodziców, czy też akt zawarcia związku małżeńskiego. Rysowałem aniołki, co już mogło zasugerować późniejsze zainteresowania. Obiekt latający, to obiekt latający, bez względu na to, czy upierzony, czy też jest zbudowany z płótna, drewna lub aluminium.

Niestety, mój chłonny i kipiący wyobraźnią umysł, nie wiedzieć czemu, nie znalazł uznania wśród dorosłych, krytykowany za działalność obrazkową na wszystkie, czasem mało pedagogiczne sposoby. Szkoła podstawowa, to pierwsze szkice, akwarele i plakatówki, co ciekawe, znajdujące uznanie u nauczycieli plastyki.

Burzliwe lata szkoły średniej dzieliłem między pracę nad obowiązkowym rysunkiem technicznym, lotniczym modelarstwem redukcyjnym, portretami i plakatem. Ogromne zainteresowanie płcią przeciwną zaowocowało pierwszymi aktami. W tym okresie współpracowałem z Ośrodkiem Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" w Kaliszu.

Zafascynowany pracami Borisa Vallejo i Chrisa Achilleosa, zacząłem wkraczać w świat "sztuki fantasy", czyli rycerzy, gnomów, smoków i harpii. Przekładałem je na prace o podobnej tematyce. Karykatury samolotów powstały? z braku czasu i miejsca. Praca zawodowa skutecznie uniemożliwiła mi dłuższą pracę farbami czy kredkami.

Koniecznością stały się "krótkie formy rysunkowe". Fascynacja lotnictwem, zmiksowana z uwielbieniem dla komiksów Janusza Christy z serii "Kajko i Kokosz", zaowocowała dziwaczną czasami deformacja ukochanych samolotów.

Od 1997 roku jestem współautorem magazynu historyczno- modelarskiego MINI REPLIKA. Sylwetki samolotów mojego autorstwa zamieszczane są w prasie i w literaturze lotniczej. Współpracuję z Bazami Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i w Łasku.

Andrzej Olejniczak