Żwirko i Wigura - synowie Ikara

20.03.2013

24 marca 2013 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego zostanie otwarta wystawa "Żwirko i Wigura - synowie Ikara" poświęcona wielkiemu triumfowi polskiego lotnictwa, jakim było zwycięstwo załogi Franciszek Żwirko - Stanisław Wigura w międzynarodowym turnieju samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.

Challenge International des Avions de Tourisme czyli Międzynarodowy Turniej Samolotów Turystycznych to zawody, które cieszyły się niezwykłym prestiżem w Europie przełomu lat 20-tych i 30-tych. Dla krajów, które podejmowały rywalizację, były okazją do zademonstrowania możliwości swojego przemysłu lotniczego, myśli technicznej i kunsztu pilotów. Zwycięstwo polskiej załogi na trzeciej edycji imprezy w 1932 roku uznano za ogromny sukces polskich skrzydeł. Dla współczesnych stało się dowodem wielkiego lotniczego potencjału młodego państwa polskiego.

Wystawa została przygotowana przy udziale Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej i Miejscowego Koła PZKO Cierlicko - Kościelec.

Zapraszamy serdecznie.