Niepełnosprawni w górę!

4.04.2013

Balony unoszące się majestatycznie nad Krakowem, wieżami kościołów, piaszczystą plażą, wodospadem Niagara, rumuńskim kościółkiem będzie można zobaczyć podczas wystawy zbiorowej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej os. Górali 19 oraz Anety Leśniak, laureatki Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Ekspozycja będzie czynna od 12 kwietnia do 12 czerwca w Muzeum Lotnictwa.

Celem wystawy "Niepełnosprawni w górę" jest upowszechnienie twórczości osób niepełnosprawnych, a także pokazanie różnorodnych form i tematów twórczych.

Lot balonem jest symbolem wzbicia się ponad własne niemożności; spojrzeniem z innej perspektywy na niepełnosprawność. Uczestnicy WTZ wykorzystali formy plastyczne, aby pokazać ten niezwykle barwny statek powietrzny. Swoje prace zaprezentują: Bogdan Towarek, Mariusz Bukowski, Ewa Pukin, Jacek Chwastek, Bartłomiej Piasecki, Małgorzata Patyk, Filip Matuła, Halina Boniowska, Marcin Starowiejski i Anna Szczygieł.

Na wspólnej wystawie swoje prace fotograficzne zaprezentuje również Aneta Leśniak, fotograf, prowadząca pracownię poligrafii i reklamy w WTZ. Te dwa spojrzenia, zarówno fotograficzny, jak plastyczny mają wskazywać na różnorodność postrzegania sportu balonowego, który stanowi doskonały temat pracy twórczej. Te spojrzenia łączy jedno: zachwyt nad przestrzenią, kolorem i zestawienie balonu z  innymi elementami krajobrazu. Sprawny obserwator zauważy, iż jest to niezależne od pełno-, czy niepełnosprawności.

- Prezentowane na wystawie prace plastyczne oraz formy rękodzielnicze zostały wykonane pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej w trakcie zajęć prowadzonych w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Zadaniem Warsztatów jest rozwijanie umiejętności życia codziennego i zaradności osobistej, nabywanie i rozwijanie umiejętności zawodowych oraz poprawa funkcjonowania społecznego, emocjonalnego i intelektualnego osób niepełnosprawnych uczestniczących w zajęciach terapeutycznych - mówi Jolanta Janas, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej, os. Górali 19.

Nie jest dziełem przypadku, że na wspólnej przestrzeni wystawienniczej zostaną zaprezentowane prace plastyczne uczestników oraz fotografie Anety Leśniak. Tym, co łączy te dwa spojrzenia jest ich malarskość. Balony wzbijające się do lotu, balony płynące dostojnie na tle nieba, cienie balonów na odległej ziemi, balony jako tło dla twarzy pięknych kobiet. Fotografie, wykonane podczas imprez balonowych, krajowych i zagranicznych, można by uznać za części fotoreportaży, gdyby nie obecne w nich motywy o charakterze symbolicznym: cmentarne krzyże na tle balonu, który już zakończył swój lot, konar podkreślający linie balonów lecących w szyku, ptasie pióro i balon.

Wystawa "Niepełnosprawni w górę" jest dowodem na to, że będąc osobą niepełnosprawną można pokonać bariery nie tylko wewnętrzne, ale również te tkwiące w otoczeniu. Wystarczy uświadomić sobie, że na każdy problem można spojrzeć z różnej perspektywy, także z lotu ptaka. Lotnictwo dla uczestników WTZ jest tematem nowym, aczkolwiek dającym pole do wypowiedzi twórczej.

Sponsorem cateringu jest: Firma Szkoleniowo-Doradcza AVENHANSEN.