Janusz Meissner

13.05.2013

Życie jak scenariusz

Pionier polskiego lotnictwa, pilot i instruktor, ale także autor poczytnych powieści, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, a nawet... dyrektor radia. Obrońca Lwowa i powstaniec śląski, pilot podczas wojny z bolszewikami i członek załóg bombowców w II wojnie światowej. Muzeum Lotnictwa Polskiego przypomina sylwetkę Janusza Meissnera - w 35. rocznicę jego śmierci.

Przygód i osiągnięć Janusza Meissnera (1901-1978) wystarczyłoby na kilka bogatych życiorysów. Bo przecież był również pasjonatem morza i popularyzatorem męskiej przygody na szybowcach i żaglowcach. Pokolenia młodych Polaków z wypiekami na twarzy śledziły przygody bohaterów Szkoły Orląt, a później L jak Lucy - i właśnie jako twórca legendy i kronikarz pierwszych dekad polskiego lotnictwa pamiętany jest dziś najbardziej. Nieprzypadkowo wystawa odbywa się w roku, w którym Muzeum Lotnictwa Polskiego obchodzi swoje 50-lecie: trudno o inną postać, która tak symbolicznie przywołuje ducha początków polskiej awiacji, a jednocześnie - poprzez działalność popularyzatorską i edukacyjną - wpisuje się w misję muzeum. Przypomnijmy tylko, że przez blisko 20 lat (m.in. w szkołach w Bydgoszczy i w Dęblinie) Janusz Meissner wyszkolił kilkuset pilotów, w tym tak sławnych jak Jerzy Bajan czy Stanisław Skarżyński. On sam spędził w powietrzu ogółem około 10 000 godzin, także jako cywilny pilot komunikacyjny oraz odnosząc sukcesy w lotnictwie sportowym.

Janusz Meissner urodził się w Warszawie, ale życie wielokrotnie kierowało jego kroki w stronę Krakowa. Tutaj - na lotnisku Rakowice - ukończył szkołę lotniczą w 1919 roku i lata później zakończył swoją służbę. Tutaj szkolił pilotów w 2. Pułku Lotniczym. To z Krakowa w 1939 roku wyruszył na wojnę i tutaj już na stałe osiadł w 1956 roku. Pasję lotniczą w udany sposób łączył z pisarstwem - od pierwszych opowiadań z 1927 roku, poprzez powieści i scenariusze o tematyce lotniczej i morskiej, aż po trzy tomy wspomnień, stanowiących dziś kopalnię wiedzy historycznej. Misja pisarza i powołanie lotnika były w życiu Janusza Meissnera nierozerwalnie złączone: wielu bohaterów jego powieści ma swoje łatwo rozpoznawalne pierwowzory, z samym autorem na czele.

Jego postać zostanie przywołana dzięki kolekcji pamiątek z rodzinnego archiwum - m.in. przedmiotów osobistych oraz dokumentów i fotografii - uzupełnionej o obiekty ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego. Będzie także można zobaczyć prezentowane w muzeum samoloty z epoki - takie, za jakich sterami zasiadał Meissner. Wystawa zostanie wzbogacona o prezentacje multimedialne: historyczne nagrania reportaży radiowych oraz filmy o historii polskiego lotnictwa, zaś w dniu otwarcia i nazajutrz - podczas Nocy Muzeów - czytane będą fragmenty prozy Janusza Meissnera; zaplanowano również (w wybrane dni) projekcje filmów zrealizowanych na podstawie jego scenariuszy.

Janusz Meissner. Pisarz i lotnik
Otwarcie 16 maja
Muzeum Lotnictwa Polskiego

Grzegorz Słącz, miesięcznik "Karnet"