Muzeum w Centrum. Przyjdźcie koniecznie!

19.11.2013

Zbiory naszego muzeum będzie można oglądać już od najbliższej soboty. Pomysł organizowania wystaw poza siedzibą Muzeum nie jest nowy. Już po raz trzeci Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wypożycza eksponaty galeriom handlowym w Krakowie. Pierwsza wystawa została zorganizowana już w 2010 roku.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie posiada w swojej kolekcji setki eksponatów. Prezentujemy jedynie te, które pozwolą rozbudzić wyobraźnię odwiedzających Centrum. Wśród eksponatów znajdą się duże maszyny i urządzenia:

• śmigłowiec Bell Kiowa 206, obecnie najpopularniejszy na świecie typ lekkiego śmigłowca turbinowego,
  • laweta z uzbrojeniem pokładowym samolotów myśliwskich z rodziny MiG-15/17,
  • wyrzutnie pocisków rakietowych, stosowane jako uzbrojenie m.in. na samolotach MIG, Suchoj Su-17/20/22 i śmigłowcach Mi-17, Mi-24,

oraz samochód osobowy Buick Riviera Model 1964 należący do amerykańskiego generała polskiego pochodzenia Donalda Kutyny, uczestnika walk w Wietnamie, dowódcy Obrony Powietrznej Ameryki Północnej i Dowództwa Kosmicznego Stanów Zjednoczonych, członka komisji badającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger.

Z myślą o pasjonatach myśli technicznej wystawiono także przekroje silników odrzutowych, dla najmłodszych - model samolotu pasażerskiego Boeing 747 Jumbo Jet i fotel katapultowy. Boeing 747 powstał w drugiej połowie lat 60 i przez wiele lat był największym samolotem pasażerskim świata. Z kolei fotel katapultowy KS-2 był jednym z pierwszych stosowanych w samolotach polskiego lotnictwa wojskowego w latach 50. XX wieku.

Przez dwa tygodnie będzie można także zapoznać się z lotniczym dziedzictwem Małopolski i sylwetkami samolotów Lotnictwa Polskiego. Wystawa potrwa do 8 grudnia br. Życzymy wrażeń!