Tadeusz Sołtyk i jego Iskry

27.11.2013

Tadeusz Sołtyk i jego IskryW niedzielę w Muzeum Lotnictwa Polskiego nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Tadeusz Sołtyk i jego Iskry”. Okazją do przygotowania wystawy jest przypadająca w bieżącym roku 50 rocznica wejścia do służby pierwszego polskiego samolotu turboodrzutowego TS‑11 Iskra. Wystawa ma na celu przybliżenie tej legendarnej konstrukcji oraz postaci jej konstruktora – inżyniera Tadeusza Sołtyka.

Tadeusz Sołtyk to bodaj najważniejszy z powojennych polskich konstruktorów lotniczych. Ten urodzony w 1909 w Radomiu absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej podjął pracę w przemyśle lotniczym jeszcze w okresie międzywojennym, uczestnicząc w projektowaniu samolotów PZL.23 Karaś i PZL.46 Sum. W niezwykle trudnych warunkach powojennych Tadeusz Sołtyk zorganizował pierwsze w kraju biuro konstrukcyjne, a podjęte jeszcze w 1944 r. prace projektowe doprowadziły do powstania w następnym roku samolotu dyspozycyjnego LWD Szpak‑2. W kolejnych latach kierowane przez T. Sołtyka zespoły konstrukcyjne opracowały wiele typów samolotów, m.in. LWD Junak i TS‑8 Bies.

Ukoronowaniem kariery Tadeusza Sołtyka była zaprojektowana w drugiej połowie lat 50. TS‑11 Iskra. Samolot opracowano w okresie, gdy samoloty szkolno-treningowe o napędzie turboodrzutowym były w światowym lotnictwie nowością, natomiast w Polsce była to konstrukcja pionierska, w której wykorzystano wiele nowatorskich rozwiązań. Prace projektowe przebiegały sprawnie i pierwszy prototyp Iskry wzbił się w powietrze 5 lutego 1960 r., a pierwszy seryjny egzemplarz opuścił wytwórnię w roku 1963.

Mimo upływu półwiecza na polskim niebie wciąż można zobaczyć Iskry z wojskowymi szachownicami, a zespół akrobacyjny Sił Powietrznych „Biało-Czerwone Iskry” jest dobrze znany gościom pokazów lotniczych także za granicą. W zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się kilka egzemplarzy Iskry, w tym czwarty prototyp oraz „Czerwona 1” znana z pokazów „Biało-Czerwonych Iskier” m.in. podczas Małopolskich Pikników Lotniczych.

Wszystkich chcących lepiej poznać tajemnice zasłużonej Iskry zapraszamy w niedzielę 1 grudnia o godzinie 12:00 na poświęcone tej konstrukcji „Spotkanie przy samolocie” prowadzone przez Jana Hoffmanna.