MLP
Nowy budynek

Gmach Główny w finale konkursu

12.12.2012

5 grudnia ogłoszono wyniki konkursu "Życie w architekturze" zorganizowanego przez miesięcznik "Architektura-Murator". Jednym z finalistów w kategorii budynków użyteczności publicznej został Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Zadaniem konkursu było wybranie najlepszych obiektów najnowszej polskiej architektury (z lat 2000-2012). Na konkurs, objęty patronatem przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zgłoszono 1064 obiekty w czterech kategoriach. Jury przewodniczył krakowski architekt i pracownik Politechniki Krakowskiej, prof. Dariusz Kozłowski, a z ramienia Prezydenta RP zasiedli w nim Mirosław Bałka, Robert Konieczny i Anda Rottenberg.

Budynek Gmachu Głównego MLP (proj. Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski wraz z zespołem) znalazł się w finale konkursu jako jeden z trzech w kategorii. Pozostałe nominacje otrzymały Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (proj. Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski) oraz Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Lublinie (proj. ARÉ).

Nagrodę główną jury przyznało znakomitemu projektowi katowickiej biblioteki. Dla Gmachu Głównego MLP, który zebrał już szereg nagród za architekturę, znalezienie się w gronie finalistów to kolejny dowód wartości, które wnosi do krakowskiego i małopolskiego pejzażu architektonicznego i kulturowego, dobrze służąc przy tym publiczności i cennym zbiorom. Wraz z nominacją terminalu w Lublinie, który zwyciężył w plebiscycie internetowym towarzyszącym konkursowi, krakowskie "śmigło" jest kolejnym przykładem świetnych rezultatów, jakie wynikają ze spotkania lotnictwa z architekturą.

Więcej informacji o konkursie:
www.zyciewarchitekturze.pl