Wystawa „Ojczyźnie można służyć wszędzie. Jadwiga Piłsudska, Anna Leska i Stefania Wojtulanis w Air Transport Auxiliary”

14.02.2008

W historycznym hangarze 2 Pułku Lotniczego zostanie otwarta w dniu 11 sierpnia wystawa poświęcona udziałowi polskich pilotek w działaniach Polskich Sił Powietrznych na zachodzie.

Trzy polskie pilotki: Stefania Wojtulanis, Anna Leska i Jadwiga Piłsudska pełniły służbę w powołanej na czas wojny brytyjskiej lotniczej służbie transportowej Air Transport Auxiliary (Pomocniczy Transport Powietrzny, ATA). Sportowe, lotnicze pasje dziewcząt, wychowanych w Niepodległej Rzeczypospolitej, przyszło kontynuować w ciężkiej, wojennej służbie. Początkowo piloci ATA transportowali drogą powietrzną lekkie samoloty z lotniczych wytwórni na lotniska szkolne, wkrótce jednak działania wojenne spowodowały, że priorytetem stał się transport samolotów bojowych na lotniska dywizjonów myśliwskich i bombowych. Pierwszym polskim pilotem przyjętym do ATA był Klemens Długaszewski, przedwojenny "milioner" LOT-u. Pod koniec 1940 roku w ATA latało już kilkunastu Polaków.. W tym czasie zaczęto też tworzyć kobiecą sekcję ATA. Pierwszymi cudzoziemkami wśród pilotek ATA były Anna Leska i Stefania Wojtulanis. W lipcu 1942 roku dołączyła do nich Jadwiga Piłsudska. W ATA w charakterze ferry-pilot latało przeszło 180 kobiet. Trzem Polkom, które przeprowadziły tysiące samolotów do walczących dywizjonów, pełniąc nieefektowną, ale niezbędną służbę, umożliwiającą utrzymanie gotowości bojowej lotnictwa alianckiego, poświęcona jest najnowsza wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Wystawa "Ojczyźnie można służyć wszędzie - Jadwiga Piłsudska, Anna Leska i Stefania Wojtulanis w Air Transport Auxiliary" zorganizowana została dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu "Patriotyzm Jutra" Jest to pierwsza w dziejach polskiego muzealnictwa kompleksowa, monograficzna ekspozycja upamiętniająca te trzy zapomniane bohaterki.

Wystawa czynna będzie do końca listopada bieżącego roku.