Wystawa w 80. rocznicę polskiego zwycięstwa w Challenge '34

1.09.2014

Challenge 19347 września przypada 80. rocznica startu do lotu okrężnego, kluczowej konkurencji Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge 1934.

Zawody Challenge organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą to jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów lotniczych okresu międzywojennego, będący zarówno rywalizacją nie tylko pilotów, lecz również konstruktorów samolotów i wytwórni lotniczych. Polskie załogi i samoloty dwukrotnie triumfowały w tych zawodach, a zwycięzcy z 1932 r. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura – to do dziś bodaj najbardziej znani w Polsce lotnicy.

Następne zawody w 1934 r. przyniosły jeszcze większy tryumf polskich skrzydeł. Załogi Jerzy Bajan/Gustaw Pokrzywka oraz Stanisław Płonczyński/Stanisław Zientek, obie na samolotach RWD-9, zajęły pierwsze dwa miejsca w klasyfikacji generalnej. Zawody były także sukcesem Polski jako organizatora – ta rola przypadła Rzeczypospolitej wskutek zwycięstwa Żwirki i Wigury w poprzedniej edycji konkursu.

Z okazji 80. rocznicy Muzeum Lotnictwa Polskiego we współpracy z grafikiem–twórcą sylwetek samolotów panem Zygmuntem Szeremetą przygotowało wystawę, która przybliży zwiedzającym przebieg konkursu oraz postacie uczestników i ich samoloty. Wystawa zostanie otwarta w niedzielę 7 września o godzinie 12.00. Atrakcją otwarcia będzie okolicznościowe „Spotkanie przy samolocie”, które jak zwykle poprowadzi Jan Hoffmann.