Legenda Polskich Skrzydeł w Muzeum Lotnictwa

5.05.2015

Caudron-Renault CR.714 Cyclone Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza na uroczystą prezentację nowo pozyskanego eksponatu - unikatowego samolotu Caudron-Renault CR.714 Cyclone.

Dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Lotnictwa oraz Agencji Lotniczej ALTAIR do Krakowa przybył myśliwiec będący ikoną historii polskiego czynu zbrojnego w II wojnie światowej. To właśnie na nich polscy piloci walczyli 75 lat temu w 1940 w obronie Paryża i dorzecza Sekwany w barwach polskiego dywizjonu - Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie GC 1/145.

Sprowadzony z Finlandii Caudron to jedna z dwóch zachowanych na świecie maszyn.

Uroczysta prezentacja samolotu Caudron-Renault CR.714 Cyclone będzie miała miejsce 8 maja 2015 w Gmachu Głównym Muzeum.

Caudron został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego przez fińskie Muzeum Wojska (Sotamuso), w postaci wieloletniego depozytu. Zachowany egzemplarz trafiający do Krakowa przechowywany był dziesiątki lat w leśnym drewnianym hangarze pod Lahti jest w dobrym stanie technicznym, jednak niekompletny. Brak mu silnika wraz z dolnym okapotowaniem i śmigłem oraz wyposażeniem kabiny pilota. Po zakończeniu ekspozycji samolot zostanie poddany konserwacji i przywrócony do stanu dawnej świetności przy ścisłej współpracy fińskiego Muzeum Lotnictwa (Keski-Suomen Ilmailumuseo).