LIBERATOREM DO POLSKI Prawdziwa historia małego Janka z RAF

10.10.2018

Serdecznie zapraszamy dnia 06.11.2018 roku do Muzeum Lotnictwa Polskiego na promocję książki „Liberatorem do Polski”. Spotkanie z autorem książki rozpocznie się o godz. 15.30. Książka przedstawia fascynującą biografię wybitnego harcmistrza i pilota, ukazana na tle wojennych losów dywizjonu bombowego nr 300 i 1586 Polskiej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, przekształconej następnie w dywizjon bombowy 301 Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”.

Prawdziwa historia jednego z najlepszych pilotów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF, Jana Cholewy. W czasie wojny wykonał 110 lotów operacyjnych - 35 razy do Polski, z czego osiem lotów ze zrzutami dla powstańczej Warszawy. Wynik ten stawia go w rzędzie rekordzistów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF.

Historia „małego Janka z RAF-u” to opowieść o człowieku wielkiego ducha, wspaniałym pilocie, wielkim patriocie, który dla ojczyzny gotów był na największe ofiary, a swoją miłością do Polski natchnął wiele pokoleń harcerzy i harcerek.

Za męstwo i zasługi bojowe Jan Cholewa został odznaczony orderem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Krzyżem Lotniczym oraz najwyższym brytyjskim orderem lotniczym - Krzyżem Distinguished Flying Cross, Krzyżem Anglii, medalem Lotnictwa Europy, medalem za Wojnę we Włoszech, medalem za Obronę Anglii i medalem Wojennym oraz pośmiertnie - Warszawskim Krzyżem Powstańczym. To ostatnie odznaczenie nadano mu za jego ofiarne loty nad walczącą stolicę.

"Liberatorem do Polski"