Agrolotnictwo NATO 1949-2009 Projekt ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 100-lecie Lotnictwa w Małopolsce Projekt renowacji samolotu WSK PZL AN-2 5705

25 -lecie Szczepu “Halny”

24 września 2019

Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu” – Aleksander Kamiński

Służba jest podstawową zasadą harcerskiego wychowania i wiedzą o tym dobrze harcerze z 7 Krakowskiego Szczepu „Halny” im. gen Mariusza Zaruskiego. Dlatego też chętnie angażują się w społecznie pożyteczne akcje, jak zbiórka materiałów dla noclegowni dla bezdomnych, udział w akcji „Szlachetna Paczka”, czy pomoc w organizacji pikniku dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 130. Niedawno – w czerwcu 2019r. – kadra instruktorska i harcerze starsi włączyli się w działania służby porządkowej podczas XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego, nawiązując do wcześniejszych tradycji współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Kierowali oni ruchem zwiedzających przed kasami, pełnili funkcję informacyjną, pilnowali porządku wśród obserwujących akrobacje powietrzne, a także dbali o ekspozycję muzealną.

Kanwą dla ponownego nawiązania współpracy harcerzy z Muzeum Lotnictwa Polskiego są obchody 25-lecia działalności Szczepu „Halny” na terenie nowohuckich osiedli, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie placówki. Zbudowane na obszarze dawnego lotniska Kraków-Rakowice osiedla o lotniczych nazwach: Dywizjonu 303 i II Pułku Lotniczego, są matecznikiem harcerskiej jednostki, dążącej do właściwego zakorzenienia w środowisku lokalnym. To tu, na terenie Szkoły Podstawowej nr 52 w 1994 roku powstawały pierwsze „nowohuckie” drużyny harcerskie i gromady zuchowe Szczepu, a jego działalność niedługo później rozprzestrzeniła się do szkół z sąsiednich osiedli.

Pragnąc uczcić to wydarzenie, Komenda Szczepu przygotowała program obchodów rocznicowych, którego najważniejszym punktem będzie święto 25-lecia w sobotę, 28 września 2019r. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Krzysztofa Radwana, spotkanie odbędzie się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Już od godzin przedpołudniowych zuchy, harcerze i harcerze starsi uczestniczyć będą w grach terenowych, nawiązujących swoim programem do tematyki zarówno rocznicowej, jak i lotniczej. Następnie, wraz z rodzicami oraz dawnymi instruktorami Szczepu, wezmą udział w pikniku, zaś kulminacją wydarzenia będzie uroczysta gala w budynku głównym Muzeum. Organizacja święta rocznicowego pozwoli właściwie uczcić 25-lecie oraz uhonorować pokolenia instruktorskiej kadry, prowadzącej działalność wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Harcerze zaś będą mieli okazję spędzić sobotę w sposób aktywny i wartościowy, zdobywając nową wiedzę
i umiejętności.

7 Krakowski Szczep „Halny” skupia obecnie 5 podstawowych jednostek organizacyjnych (gromad i drużyn, zorganizowanych zgodnie z wiekiem uczestników) i liczy ponad 100 członków. Bohaterem Szczepu jest gen. Mariusz Zaruski (1867-1941) – żołnierz, taternik, narciarz, żeglarz, poeta i fotografik, który swoim patriotyzmem, a także dbałością o hart ciała i ducha, stanowi źródło inspiracji dla młodego, aktywnego pokolenia. Terenem jego działania są 3 osiedla: Dywizjonu 303, II Pułku Lotniczego oraz Oświecenia. Drużyny prowadzą całoroczną działalność wychowawczą podczas cotygodniowych zbiórek oraz organizowanych regularnie biwaków i wycieczek. Szczep zaś przede wszystkim zapewnia wsparcie dla kadry, pozyskuje środki na działalność i podejmuje się przeprowadzenia bardziej skomplikowanych logistycznie zadań, takich jak obozy letnie. W lipcu w Jantarze, w obozie pod namiotami uczestniczyło 70 „Halniaków” ucząc się samodzielności i zaradności poprzez gry, zabawy i stawianie czoła wyzwaniom obozowego życia. Serdecznie zachęcamy do śledzenia działalności Szczepu na: https://www.facebook.com/szczephalny/ www.szczephalny.pl, a dzieci i młodzież do wstępowania w nasze szeregi.

Czuwaj!