Agrolotnictwo NATO 1949-2009 Projekt ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 100-lecie Lotnictwa w Małopolsce Projekt renowacji samolotu WSK PZL AN-2 5705

Pamiątki po kpt. pil. Mieczysławie Medweckim w zbiorach MLP

14 marca 2019

Miło nam Państwa poinformować, iż Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciło się o kolejne bezcenne eksponaty – pamiątki związane z kpt. pil. Mieczysławem Medweckim. Wśród nich znajdują się odznaczenia, odznaki, medale oraz spodnie skórzane pilota.

Kolekcja zostanie publicznie zaprezentowana w ramach wystawy czasowej. O dacie jej planowanego otwarcia zostaną Państwo poinformowani w terminie późniejszym.

Rankiem 1 września 1939 r. z Balic wystartował klucz trzech samolotów P-11C pilotowanych przez kpt. pil. Mieczysława Medweckiego, por. Władysława Gnysia i st. szer. Tadeusza Arabkiego. Maszyna Medweckiego została ostrzelana przez niemiecki samolot bombowy Junkers Ju-87. Samolot spadł na pola w rejonie MorawicaChrosna. Medwecki był pierwszym polskim lotnikiem poległym w II wojnie światowej”.

Więcej na ten temat można przeczytać na: http://www.muzeumlotnictwa.pl/historia/wrzesien_1939/index.php