Agrolotnictwo NATO 1949-2009 Projekt ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 100-lecie Lotnictwa w Małopolsce Projekt renowacji samolotu WSK PZL AN-2 5705

Podporucznik mechanik pokładowy Józef Zubrzycki DFC

23 stycznia 2009

W dniu 23 stycznia 2009 r. do “Niebieskiej Eskadry” został powołany Wielki Przyjaciel Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Św. P. Podporucznik mechanik pokładowy Józef Zubrzycki DFC

Urodzony 16 marca 1914 roku w Borysławiu, absolwent Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Pełnił służbę w 3 i 6 Pułku Lotniczego Podczas działań wrześniowych kontuzjowany, otrzymał awans na sierżanta. We Francji pełnił służbę w Bazie Lyon-Bron. Po ewakuacji do Anglii jako mechanik silnikowy przydzielony był do 317 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego.W 1942 r. zakwalifikowano go na mechanika pokładowego. Skierowany do 301 Dywizjonu Bombowego, a następnie do wydzielonej 1586 Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych odbył pierwszą turę operacyjną. Wielokrotnie latał nad Polskę. Za loty specjalne został odznaczony brytyjskim Distinguished Flying Cross.
Po przeszkoleniu na Lancasterach trafił do 300 Polskiego Dywizjonu Bombowego. Tu pełniąc funkcję zastępcy lidera mechaników pokładowych dywizjonu, wykonał drugą turę operacyjną biorąc udział m.in. w bombardowaniu Berlina w nocy 14/15 kwietnia 1945 r. Łącznie wylatał ok. 1000 godzin. Odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari kl.V, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.

Przez lata aktywnie działał w Krakowskim Klubie Seniorów Lotnictwa. Przyczyniał się do zachowania Polskiego Dziedzictwa Lotniczego

Cześć Jego Pamięci !