Agrolotnictwo NATO 1949-2009 Projekt ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 100-lecie Lotnictwa w Małopolsce Projekt renowacji samolotu WSK PZL AN-2 5705

Wiedeńczyk poleci w Noc Muzeów

17 maja 2019

17 maja, podczas Nocy Muzeów zapraszamy serdecznie na wydarzenie specjalne. O godzinie 20.00 nad Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeleci historyczny samolot AN-2 „Wiedeńczyk”, gdzie dokona zrzutu skoczków spadochronowych. Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne samolot wyląduje w Czyżynach i przekołuje na teren Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów.

Serdecznie zapraszamy!

AN-2 „Wiedeńczyk” to dwupłatowy samolot transportowo-desantowy wyprodukowany w zakładach WSK PZL Mielec. Przez lata był wykorzystywany jako wojskowy samolot transportowy w podkrakowskich Balicach. Po zakończeniu służby został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obecnie utrzymywany w stanie lotnym przez Fundację „Wiedeńczyk”

Swoją nazwę samolot zawdzięcza wydarzeniom, które miały miejsce w 1982. Wtedy członkowie jego załogi podjęli decyzję o ucieczce z kraju do Austrii. Na pokładzie An-2 bezpiecznie dolecieli do Wiednia, gdzie poprosili o azyl. Samolot został zwrócony do Polski, gdzie na pamiątkę ucieczki został nazwany „Wiedeńczykiem”